Едно сравнение между готовите, предлагани в магазините терариуми и самоцелните показва, че трябва да се спазват някои условия:
♦ използува се устойчив на гниене материал,
♦ осигурява се добра видимост,
♦ лесен достъп, но така че животните да не могат да излизат,
♦ осигурен достъп на свеж въздух.
В магазините се предлагат също така малки терариуми, изработени изцяло от пластмаса, но неголемият им размер подсказва, че те са предвидени за новородените, докато поизраснат, или за изолиране на по-малки, болни животни.
При тези малки, пластмасови терариуми липсва един важен елемент, който винаги се спазва при конструирането на терариуми – осигуряването на достъп на свеж въздух. Особено при изцяло остъклените, дървени или покрити с мрежа терариуми се предвиждат проветрителни отвори.
Освен достатъчна циркулация на въздуха, трябва да се осигури подходящо осветление. Начинът на отопление и осветление е различен при различните видове животни.
Видът на материала е от голямо значение, тъй като преди всичко друго трябва да се съобрази естественият начин на живот на питомците.
Всички онези, които желаят сами да си направят терариум, ще намерят по-нататък описани някои примери. Собственоръчно направеният терариум има предимството, че не е привързан към стандартни форми и размери, а може да има всякаква възможна форма. В зависимост от умението терариумът може добре да се впише в общия интериор на помещението.
Избор на материал
Вероятно сред опитните тераристи има такива, които са конструирали и изработвали с успех терариуми от най-различни материали. Препоръчително за начинаещите е да използуват двата класически материала стъкло и дърво. Тези материали имат предимството, че се поддават лесно на обработка. При това за по-влажните басейни е подходящо само стъкло, а за сухите и дървото.